Поради спеціаліста

Поради спеціаліста.

Породи деревини, що використовують в будівництві.

У будівництві використовують хвойні і листяні породи. Хвойні найчастіше використовують для виготовлення конструкцій, а також як основа при обклеюванні деталей шпоном з коштовних порід деревини.

До хвойних порід відносяться сосна, ялина і модрина. Найбільш поширена сосна. Вона відрізняється м'якою деревиною жовтувато-рожевого кольору, високими будівельно-технологічними властивостями. Вироби з сосни добре піддаються склеюванню, покриттю лаком, проте погано - шліфуванню і фарбуванню. Деревина ялини по своїх якостях дуже схожа на деревину сосни, але містить менше смолистих речовин, що робить її більш схильною до гниття і обмежує використання. Модрина має тверду і міцну деревину з великим вмістом смолистих речовин. Проте застосовують її більше всього в північних районах країни.

З таких листяних порід, як дуб, ясен та інші, що мають тверду деревину, виготовляють деталі конструкцій, що несуть, - нагелі, шпон і тому подібне, з порід з м'якою деревиною - осики, тополі, вільхи, липи - двері, лиштву, плінтуси і так далі. У столярному виробництві основним матеріалом служить деревина сосни, ялини, ялиці, берези, буку, вільхи і дуба.

Деревина дуба міцна і довговічна, має світло-коричневий колір, добре піддається обробці, проте при висиханні на ній можуть з'явитися тріщини. З дуба виконують паркет, фанеру, панелі стін, наличники, плінтуси і так далі.

У в'яза також міцна, пружна і важка деревина, з неї частіше виробляють фанеру і столярні вироби. М'яка і легка деревина осики не коробиться і мало розтріскується при висиханні, хороша для обробки. До недоліків осики слід віднести її схильність до загнивання в умовах підвищеної вологості.

Деревина ясена міцна, в'язка, її важко обробляти уручну, при сушці вона мало розтріскується. Вільху, навпаки, обробляти легко, її деревиною імітують червоне дерево.

Береза відрізняється щільною однорідною деревиною біло-рожевого кольору, її легко обробляти. Проте так само, як і осика, вона загниває і коробиться в умовах підвищеної вологості. Завдяки високим декоративним якостям береза підходить для виконання лицьових елементів меблів і обробки фрагментів приміщень з подальшим покриттям їх прозорим лаком.

Тверда деревина буку має білий колір з червонуватим відтінком, її легко обробляти, згинати і підфарбовувати. Проте бук має ряд недоліків, до яких слід віднести його схильність викривленню і загниванню в умовах підвищеної вологості. З буку найчастіше виробляють паркет, фанеру, штапик. Для захисту від вологи вироби покривають лаком.

Головні критерії якості деревини.

Первинний етап визначення якості лісоматеріалів - проведення зовнішнього огляду і простукування. Тріщини і розколи свідчать про зниження міцності колод. Якщо при простукуванні їх обухом сокири видається глухий звук - це ознака внутрішньої гнилизни або поразки деревоточцями.

Перша стадія обробки колоди проста - це або розпилювання її в брус, або обкорування і груба оциліндровка. Потім проводиться "пікіровка" - тонке пропилювання по всій довжині колод, досягаючий її серцевини. Ця операція необхідна для того, щоб внутрішня напруга, що неминуче виникає на стадії сушки, не рвала дерево на частини "де попало". Тріщина піде вздовж пропилювання, і при подальшій профілізації вона буде розташована на нижній частині колоди.

Суха деревина відрізняється високою міцністю, менше дряпається, стійкіша до процесів загнивання, добре склеюється, краще піддається обробці, довговічніша. Будь-яка деревина, незалежно від породи, завжди схильна до впливу змін вологості довкілля. Таку властивість можна віднести до одних з недоліків лісоматеріалів. Підвищена вологість сприяє тому, що деревина вбирає в себе воду і розбухає, але в опалювальних приміщеннях вона навпаки сохне і коробиться. У приміщенні вологість деревини має бути не більше 10%, а просто неба близько 18%.

Якість сушки визначається декількома показниками. До них відносяться:середня величина кінцевої вологості деревини, рівномірність кінцевої вологості,перепад вологості по товщині матеріалу тазалишкова внутрішня напруга.

Необхідна середня кінцева вологість деревини після сушки коливається для різних виробів в широких межах і регламентується стандартами і технічними умовами на них. Вона, зокрема, складає для меблів 7-8%, для столярно-будівельних виробів 10-12%, для тари і деталей будівельних конструкцій 15-20%. Видимі дефекти (розтріскування і викривлення) не допускаються незалежно від категорії якості сушки.

Захист та декорація деревини.

Кожен майстер по дереву, навіть любитель, знає, що деревина вимагає догляду. Щоб будь-який виріб з деревини зберіг свої властивості, а також не втратив позитивні експлуатаційні характеристики, потрібно нанесення оздоблювальних матеріалів.

Обробка поверхні деревини спеціальними складами носить, перш за все, захисну функцію, захищаючи дерево від дефектів і часу. Найчастіше дані види покриттів є прозорими, що вигідно підкреслює чудовий зовнішній вигляд будь-якої дерев'яної поверхні.

Лакування деревини

Багатьом відомо, що після повного висихання шар лаку утворює тонку прозору плівку. Якщо в лакову суміш додати спеціальний кольоровий пігмент, Ви можете отримати глазур, яка відмінно підійде для декоративного оформлення. Існують також лаки на основі олії. Їх склад відрізняється малим вмістом смол, але достатком масел, застосування яких робить покриття більш глянсовим і блискучим. Однак шар такого лаку буде висихати близько 4х діб. Найбільш оптимальним варіантом при виборі лаку для підлоги з деревини буде лак з високою зносостійкістю. Для меблів підійде лак, що витримує мале або середнє навантаження на покриття. Не варто забувати, що перед обробкою будь дерев'яної поверхні лаковим складом, слід самим ретельним чином очистити, зашкурити і вирівняти деревне полотно. При наявності тріщин або щілин, необхідно скористатися шпаклівкою або спеціальною замазкою під колір дерева. Як правило, лаковий шар на більшість дерев'яних поверхонь наноситься двічі, а то й тричі, причому кожен наступний шар наноситься після повного висихання попереднього.

Морилка (імпрегнант) для дерева

Морилкою чи імпрегнантомназивають спеціальний хімічний склад, який здатний додати поверхні деревини певний відтінок. На сьогоднішній день існує морилка на водній основі, а також на основі розчинника. По суті, вона являє собою якийсь симбіоз візуальних властивостей фарби і лаку. Морилка змінює колір дерев'яної поверхні, що схоже з дією фарби, проте покриття, тим не менш, має прозорість, що буває при нанесенні лакового покриття. В результаті ми отримуємо прекрасну захищену поверхню, яка вигідно підкреслює дизайн природного малюнка деревини. Наносити морилку на поверхню також слід в два або три шари. Після повного висихання останнього деревину потрібно ретельно промити. Тільки лише після цього Ви побачите структуру дерева. Надалі на поверхню можна нанести додаткове лакове покриття.

Обробка деревини воском

Віск, призначений для обробки деревини, буває двох видів: природний і синтетичний. Використовувати його можна як спеціальну добавку до лакової суміші або фарби. В окремих випадках віск для дерева може застосовуватися як цілком самостійний склад. В результаті обробки поверхні воском, вона набуває глянцевий або матовий ефект. Крім цього, віск відмінно захищає деревину і підвищує термін її експлуатації.

Антисептична обробка деревини

Антисептик – це спеціальний хімічний склад, який в змозі надійно і надовго стати захистом дерев'яної поверхні від цвілі, бактерій, грибків та інших подібних живих організмів. Антисептик практично завжди використовується при створенні дерев'яних споруд або окремих виробів з дерева. Перед початком покриття деревини антисептиком, слід ретельно очистити поверхню від шарів старої фарби, лаку або шпалер, зашкурити всі нерівності і виступи, а також як слід промити. Антисептик має рідку основу, а тому його найзручніше наносити за допомогою пензлика.

Чим покрити фасад дерев'яного будинку?

Фасад дерев'яного будинку, в першу чергу,потрібно захистити від впливу біокорозії, тобто від появи цвілевих і домових грибків,синяви та комах-технічних шкідників деревини. Для цього використовують грунтуючі препарати глибокого проникнення, які містять у собі біоциди та інсектициди.

Рекомендуємодва варіанти імпрегнатів від ТМ Altax:

  • Penetrin (Пенетрін) - глибокопроникний, швидковисихаючий грунт на основі розчинника для захисту деревини від біокорозії;
  • Boramon C30 (Борамон С30) - водний імпрегнант, що не вимивається, для захисту деревини від домових і цвілевих грибків, жуків-деревоточців, а також бактерій, що спияють гниттю деревини.

Наступним етапом обробки фасаду дерев'яного будинкує підбір препаратів, які нададуть остаточний декоративний вигляд будинку, та захистять від дії атмосферних явищ та ультрафіолетовго випромінювання.

Для цього ідеально підходить Altaxinвосковий, лакобейц на основі натурального бджолиного воску, що не лущиться і тому є ефективним на великих поверхнях. Натуральний бджолиний віск захищає від вологи та забруднень, та надає деревині благородний сатиновийвигляд, сучасні пігменти підкреслюють структуру деревини. Altaxin восковий дає можливість надійно захистити дерев'яні поверхні терміном на 5 років, а їх відновлення є дуже простим.

Що робити, коли в деревині з'явились комахи-шкідники?

Боротися з комахами-шкідниками деревини треба дуже оперативно, тому що вони можуть охопити різні дерев'яні конструкції. Для цього потрібно застосувати спеціальний препарат Hylotox Q (Хілотокс), який знищить комах та їх личинки, атакож ефективно захистить деревину від їх повторної появи.

Варто подумати про комплексний захист дерев'яних конструкцій даху. Якщо там з'явилися жуки-деревоточці, то це означає, що деревина не була попередньо захищена від біокорозії. Пропонуємо застосувати один з двох препаратів: Boramon С30 або Penetrin.

Що робити, якщо на деревині з'явились сині плями?

Деревина може бути заражена пліснявим грибком і тоді достатньо обробити її протигрибковим препаратом Boramon (Борамон). Якщо ж це є грибок синяви (треба звернутись в лабораторію для дослідження), потрібно усунути його механічно, а потім дуже сильно наситити ці місця антисептичним препаратом Penetrin (Пенетрін), який захищає деревину від цвілевих, домових грибків, грибків синяви та комах-технічних шкідників деревини.

На даху появився мох, як його усунути.

Algat (Альгат) - це спеціальний засіб для профілактики і знищеннямоху, водорослей і лишайників. Віндуже простий у використанні: достатньо нанестиметодом оприскування на місця покриті мохом а вже через кілька днівза допомогою щітки зняти залишки моху. Після цього оброблену поверхню потрібно добре помити чистою водою. Після висихання поверхні для запобігання повторної появи моху або лишайнику потрібно повторно нанести препарат.

Як захистити паркан з вільхи.

Вільха являється недостатньо міцним видом деревини, що підлягає біодеградації. Характеризується високою здатністю поглинати вологу з повітря і води, що відповідно буде впливати на довговічність захисту поверхні.

Найкращим методом захисту даного паркану з вільхи буде використання глибокопроникного грунту Penetrin (Пенетрін) (безбарвний, не створює плівки), що ефективно захищає деревину від появи домових, цвілевих грибків, грибків синяви та комах-технічних шкідників деревини. Наноситься один раз пензлем. Після повного висихання грунту можна застосувати Altaxin імпрегнант вкольорі версіях. Імпрегнант наноситься пензлем, розтираючи його як на найбільшу поверхню. Через 24 години наносимо другий шар. Такий захист дозволить продовжити термін використання даного паркану.

Можна розглянути ще один варіант. В ньомузамість Altaxinімпрегнанту можна застосувати Altaxin олію для деревини в різних кольорових версіях. Олія глибоко насичує деревину, підкреслює її структуру, не лущиться, захищає від води, вологи і забруднень. Олія наноситься двома шарами методом "мокре на мокре".

Як захистити дерев'яний будинок від біокорозії в гірській місцевості.

Дерев'яний будинок, що буде експлуатуватись в гірській місцевості, де можливі різкі зміни погодніхумов, повинен бути комплексно захищений від біокорозії. Засіб Penetrin - це глибокопроникний грунт, що захищає деревину від домових і цвілевих грибків, грибків синяви та комах-технічних шкідників. 150мл на 1м2 - це кількість грунту, яку потрібно нанести на деревину.

Після такої попередньої обробки антисептиком,найкраще застосувати Altaxinвосковий на основі натурального бджолиного воску. Це препарат, який не лущиться і не тріскає, а також надовго захищає деревину від атмосферного впливу.

Як усунути цвілевий грибок.

Перед механічним усуненням цвілі потрібно застосувати протигрибковий препарат Boramon (Борамон), який протягом доби буде знищувати грибок. Наступного днянаносимо цей препарат ще разза допомогою пензля, чекаємо 3 години та зачищуємо заражену поверхню щіткою. Очищену поверхнюмиємо чистою водою без миючих засобів. Після повного висиханняще раз наносимоBoramon, як профілактика від повторної появи грибка.

Цвілевий грибокз'являється в приміщеннях, де є підвищена вологість в поєднанні з теплом. Причиною вологості можуть бути дуже щільні вікна, погана вентиляція або неякісно виконана ізоляція. В таких умовах жоден препарат не вирішить цю проблему, а лише відтермінує повторну появу грибка.

Чи можна обробляти антисептиком дахову конструкцію, яка є недостатньо сухою.

Для захисту деревини, що має підвищену вологість потрібно застосувати препарат Boramon С30. Концентрат треба розвести водою по відношенню 1:4 (1л препарату на 4л води), а не 1:6як у випадку повітряносухої деревини (18% вологості). Розчин можна наносити на деревину пензлем (2 - 3 рази), оприскуванням або окунанням. При таких методах обробки Boramon С30 захистить деревину від появи домових та цвілевих грибків, а також комах-технічних шкідників деревини.